Grafika przedstawia przejazd rowerzystów przez miasto

Przejazd przez miasto

Przejazd przez centrum miasta - na takie rozwiązanie namawiamy organizatorów z miast. Bądźcie widoczni, naróbcie w swoim mieście hałasu. :-) Przejeździe przez centrum po drodze mijając biblioteki, antykwariaty i inne miejsca związane z książką. Odjazdowy Bibliotekarz zostanie zauważony i zapamiętany przez mieszkańców. Pomarańczowe koszulki z logo zwiększą Waszą widoczność.

Przejazd

Przejazd po terenach zielonych

Gra Miejska

Gra miejska

Zorganizuj grę, w której zadaniem będzie w przeciągu kilku dni odwiedzić wszystkie biblioteki, filie biblioteczne lub inne miejsca związane z książkami. Podczas poszczególnych wizyt mogą być podbijane “książeczki” lub rozdawane kupony potwierdzające odwiedziny oraz stanowiące pamiątkę zabawy. Zasugeruj, aby uczestnicy do bibliotek udawali się rowerem. Przykład realizacji: Odjazdowy Bibliotekarz 2012 w Olsztynie.

Przejazd między miejscowościami

To dobry pomysł na współpracę pomiędzy bibliotekami z różnych miejscowości. Ustalcie start i metę pod Waszymi bibliotekami, po drodze możecie odwiedzić też inne książnice z okolicy. Odjazdowego Bibliotekarza w ten sposób organizują np. biblioteki z Bojadeł, Klenicy i Zaboru.

Konkurs literacki

Zorganizuj konkurs związany z bibliotekami i rowerami. Np. konkurs na wierszyki lub piosenki, których tekst powinien łączyć rower i książkę czy bibliotekę i rowarzystę. Taki konkurs na limeryk w 2012 r. zorganizowano w Poznaniu.

Konkursy zręcznościowe

Zorganizuj konkurs jazdy na rowerze, wymyśl kilka konkurencji. Np. w Krakowie konkurs zręcznościowy polega na przewiezieniu rowerem jak największej liczby książek.

Konkurs literacki

Bookcrossing

Poproś uczestników rajdu o przyniesienie ze sobą na start książek do wymiany, możesz też wykorzystać dublety z biblioteki lub zebrać książki wcześniej. Przewieź książki na metę, gdzie każdy będzie mógł wziąć ze sobą książkę z półki. Warto pomyśleć o atrakcyjnym regale lub półce, ale zwykły wózek biblioteczny też się nada. W Łodzi w 2012 r. wykorzystano regał ozdobiony decoupagem.

Kalambury

Wystarczy wcześniej ogłosić, że zbieramy drużyny do zabawy i przygotować kilkadziesiąt kategorii, których hasła związane będą naturalnie z książkami, czytaniem, aktywnym wypoczynkiem, rowerami, bibliotekami itp. Kalambury mogą sie odbywać poprzez pokazywanie lub rysowanie.

Debata

Korzystając z okazji, że w rajdzie biorą udział także osoby, które na co dzień nie odwiedzają biblioteki, zorganizuj debatę, podczas której dowiesz się więcej o ich potrzebach. Dzięki temu być może uda się urozmaicić działalność placówki i zachęcić do korzystania z niej kolejne osoby? Możesz też zorganizować debatę na każdy inny temat, który uznasz za interesujący dla uczestników z Twojej miejscowości. Debatę zorganizowano w Wiżajnach w 2012 r.

Debata

Wspólne czytanie

Na starcie, postoju lub mecie poczytajcie wspólnie książki. Może to być czytanie głośne lub ciche. Możecie poczytać razem jeden tytuł lub kilka różnych.

Nagrody

Przygotuj upominki dla uczestników - może uda ci się zdobyć książki od wydawców, bony zniżkowe do księgarni, a może gadżety rowerowe od sprzedawców. Poszukaj sponsorów w swojej miejscowości, warto!

Piknik

Zorganizuj poczęstunek dla uczestników, albo poproś ich o przyniesienie jedzenia. Możecie na mecie wspólnie rozpalić ognisko i upiec kiełbaski lub posiedzieć na trawie i np. poczytać, czy podyskutować przy kawie i słodyczach.

Szprychówki

Przygotuj małe zalaminowane karteczki z logo akcji i informacjami o Odjazdowym Bibliotekarzu w Twojej miejscowości. Rozdaj je na pamiątkę uczestnikom rajdu, poproś, aby włożyli je między szprychy. Szprychówki możesz także ponumerować, wtedy posłużą Ci do policzenia uczestników.

Chorągiewki i baloniki

To fajny pomysł na gadżet z logo akcji i sprawienie, by Wasz Odjazdowy Bibliotekarz był bardziej widoczny. Rozdaj pomarańczowe chorągiewki i baloniki na starcie i poproś uczestników o ozdobienie nimi rowerów.

Promuj rajd plakatami

Użyj ich nie tylko w bibliotece, ale także w zaprzyjaźnionych sklepach, domach kultury, szkołach, pocztach i wszędzie tam, gdzie pojawiają się rowerzyści. :) Pobierz wzór plakatu do wykorzystania i dodaj wszystkie potrzebne informacje.

Zamów koszulki na Odjazdowego Bibliotekarza

Logo fundacji Fenomen